Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRFSL52N15D
International Rectifier IRFSL52N15D
| Part Number: | International Rectifier IRFSL52N15D |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRFSL52N15D |
| Qty Available: | |
| Description: | 150V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a TO-262 package |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRFSL52N15D Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
150V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a TO-262 package
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-262 |
| Continuous Drain Current (ID) | 60 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 150 V |
| Power Dissipation | 320 W |
Documentation for International Rectifier International Rectifier IRFSL52N15D
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
Where can I find the datasheet and manufacturer documentation for this product?
Is the International Rectifier IRFSL52N15D compliant with environmental regulations?
Are there any alternative names for International Rectifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.