Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRFR9310PBF
International Rectifier IRFR9310PBF
| Part Number: | International Rectifier IRFR9310PBF |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRFR9310PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Power Field-Effect Transistor, 1.8A I(D), 400V, 7ohm, 1-Element, P-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET,... |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRFR9310PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Field-Effect Transistor, 1.8A I(D), 400V, 7ohm, 1-Element, P-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET,...
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-252 |
| Continuous Drain Current (ID) | -1.8 A |
| Current | 18 A |
| Current Rating | -1.8 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | -400 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 50 W |
| Voltage | 400 V |
| Voltage Rating (DC) | -400 V |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the package type and lead-free status of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any compliance statements for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.