Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRFR9110
International Rectifier IRFR9110
| Part Number: | International Rectifier IRFR9110 |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRFR9110 |
| Qty Available: | |
| Description: | Power Field-Effect Transistor, 3.1A I(D), 100V, 1.2ohm, 1-Element, P-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET,... |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > International-Rectifier-IRFR9110 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Field-Effect Transistor, 3.1A I(D), 100V, 1.2ohm, 1-Element, P-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET,...
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-252 |
| Continuous Drain Current (ID) | -3.1 A |
| Current Rating | -3.1 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | -100 V |
| Drain to Source Resistance | 1.2 Ω |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 25 W |
| Rise Time | 27 ns |
| Voltage Rating (DC) | -100 V |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the voltage rating of the transistor?
What is the resistance between the drain and source?
What is the maximum continuous drain current?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.