Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFR220NCPBF
International Rectifier IRFR220NCPBF
| Part Number: | International Rectifier IRFR220NCPBF |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFR220NCPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet N-ch 200V 5A Dpak |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFR220NCPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet N-ch 200V 5A Dpak
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-252-3 |
| Mount | Surface Mount |
| Continuous Drain Current (ID) | 5 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Input Capacitance | 300 pF |
| Max Power Dissipation | 43 W |
| Rds On Max | 600 mΩ |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the physical package and mount type of this product?
What is the maximum power dissipation of this product?
Is this product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.