Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFR13N20DCTRLP
International Rectifier IRFR13N20DCTRLP
| Part Number: | International Rectifier IRFR13N20DCTRLP |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFR13N20DCTRLP |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet N-ch 200V 13A Dpak |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFR13N20DCTRLP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet N-ch 200V 13A Dpak
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-252-3 |
| Mount | Surface Mount |
| Continuous Drain Current (ID) | 13 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Input Capacitance | 830 pF |
| Max Power Dissipation | 110 W |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Rds On Max | 235 mΩ |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the physical case/package of the product?
What is the maximum power dissipation of the product?
Is the product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.