Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFR13N20DCPBF
International Rectifier IRFR13N20DCPBF
| Part Number: | International Rectifier IRFR13N20DCPBF |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFR13N20DCPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet N-ch 200V 13A Dpak |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFR13N20DCPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet N-ch 200V 13A Dpak
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-252-3 |
| Mount | Surface Mount |
| Continuous Drain Current (ID) | 13 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Input Capacitance | 830 pF |
| Max Power Dissipation | 110 W |
| Rds On Max | 235 mΩ |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of semiconductor?
What is the drain to source voltage?
What is the maximum power dissipation?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.