Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFR12N25DCTRRP
International Rectifier IRFR12N25DCTRRP
| Part Number: | International Rectifier IRFR12N25DCTRRP |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFR12N25DCTRRP |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet N-ch 250V 14A Dpak |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFR12N25DCTRRP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet N-ch 250V 14A Dpak
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-252-3 |
| Mount | Surface Mount |
| Continuous Drain Current (ID) | 14 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 250 V |
| Input Capacitance | 810 pF |
| Max Power Dissipation | 144 W |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Rds On Max | 260 mΩ |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
What is the physical package and mounting type of the product?
Are there any compliance statements for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.