Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFR120NCTRLPBF
International Rectifier IRFR120NCTRLPBF
| Part Number: | International Rectifier IRFR120NCTRLPBF |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFR120NCTRLPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet N-ch 100V 9.4A Dpak |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFR120NCTRLPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet N-ch 100V 9.4A Dpak
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-252-3 |
| Mount | Surface Mount |
| Continuous Drain Current (ID) | 9.4 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance | 330 pF |
| Max Power Dissipation | 48 W |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Rds On Max | 210 mΩ |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What type of component is this product?
What is the voltage rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.