Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFIB7N50A107
International Rectifier IRFIB7N50A107
| Part Number: | International Rectifier IRFIB7N50A107 |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFIB7N50A107 |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFIB7N50A107 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Continuous Drain Current (ID) | 6.6 A |
| Current Rating | 6.6 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum continuous drain current of the product?
What is the voltage rating of the product?
Is the product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.