Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFI744G
International Rectifier IRFI744G
| Part Number: | International Rectifier IRFI744G |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFI744G |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet N-ch 450V 4.9A TO220FP |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFI744G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet N-ch 450V 4.9A TO220FP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Continuous Drain Current (ID) | 4.9 A |
| Current Rating | 4.9 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 450 V |
| Packaging | Bulk |
| Rise Time | 28 ns |
| Voltage Rating (DC) | 450 V |
Documentation for International Rectifier International Rectifier IRFI744G
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the current rating of the product?
What is the packaging type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.