Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFI734G
International Rectifier IRFI734G
| Part Number: | International Rectifier IRFI734G |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFI734G |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet N-ch 450V 3.4A TO220FP |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRFI734G Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet N-ch 450V 3.4A TO220FP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Continuous Drain Current (ID) | 3.4 A |
| Current Rating | 3.4 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 450 V |
| Packaging | Bulk |
| Rise Time | 22 ns |
| Voltage Rating (DC) | 450 V |
Documentation for International Rectifier International Rectifier IRFI734G
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of semiconductor used in this product?
What is the voltage rating of the drain to source in this product?
What is the current rating of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.