Electronic Component
International Rectifier IRFH7932PBF
| Part Number: | International Rectifier IRFH7932PBF |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | 30V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a 5mm X 6mm PQFN package |
PCX has International Rectifier Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
30V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a 5mm X 6mm PQFN package
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Continuous Drain Current (ID) | 24 A |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation | 3.1 W |
Documentation for International Rectifier International Rectifier IRFH7932PBF
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its manufacturer?
What is the package size of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the continuous drain current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.