Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF7805TR
International Rectifier IRF7805TR
| Part Number: | International Rectifier IRF7805TR |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF7805TR |
| Qty Available: | |
| Description: | 30V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a SO-8 package |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF7805TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
30V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a SO-8 package
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Continuous Drain Current (ID) | 13 A |
| Current Rating | 13 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Rise Time | 20 ns |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
Documentation for International Rectifier International Rectifier IRF7805TR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What are the compliance statements for this product?
Where can I find the datasheet and manufacturer documentation for International Rectifier IRF7805TR?
Are there any alternate names for International Rectifier and this specific part number?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.