Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF7353D1TR
International Rectifier IRF7353D1TR
| Part Number: | International Rectifier IRF7353D1TR |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF7353D1TR |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet N-ch 30V 6.5A 8-SOIC |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF7353D1TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet N-ch 30V 6.5A 8-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Continuous Drain Current (ID) | 6.5 A |
| Current Rating | 6.5 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Input Capacitance | 650 pF |
| Max Power Dissipation | 2 W |
| Rds On Max | 32 mΩ |
| Rise Time | 8.9 ns |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
Documentation for International Rectifier International Rectifier IRF7353D1TR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the type of semiconductor?
What is the voltage rating of the drain to source?
What is the maximum power dissipation?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.