Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF630STRL
International Rectifier IRF630STRL
| Part Number: | International Rectifier IRF630STRL |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF630STRL |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet N-ch 200V 9A D2PAK |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF630STRL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet N-ch 200V 9A D2PAK
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Continuous Drain Current (ID) | 9 A |
| Current Rating | 6.5 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Rise Time | 28 ns |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
Documentation for International Rectifier International Rectifier IRF630STRL
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Is the product compliant with any environmental standards?
Are there any documents available for download related to the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.