Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF630S
International Rectifier IRF630S
| Part Number: | International Rectifier IRF630S |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF630S |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet N-ch 200V 9A D2PAK |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF630S Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet N-ch 200V 9A D2PAK
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Continuous Drain Current (ID) | 9 A |
| Current Rating | 6.5 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Packaging | Bulk |
| Rise Time | 28 ns |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
Documentation for International Rectifier International Rectifier IRF630S
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Are there any compliance statements for this product?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.