Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF5810
International Rectifier IRF5810
| Part Number: | International Rectifier IRF5810 |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF5810 |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet 2P-CH 20V 2.9A 6TSOP |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF5810 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet 2P-CH 20V 2.9A 6TSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.9 A |
| Current Rating | -2.9 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating (DC) | -20 V |
Documentation for International Rectifier International Rectifier IRF5810
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the compliance status of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any documents available for download?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.