Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF5804TR
International Rectifier IRF5804TR
| Part Number: | International Rectifier IRF5804TR |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF5804TR |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet P-ch 40V 2.5A 6-TSOP |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF5804TR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet P-ch 40V 2.5A 6-TSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.5 A |
| Current Rating | -2.5 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Input Capacitance | 680 pF |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 2 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 2 W |
| Rds On Max | 198 mΩ |
| Voltage Rating (DC) | -40 V |
Documentation for International Rectifier International Rectifier IRF5804TR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the compliance status of this product?
What is the maximum operating temperature and power dissipation of this product?
Where can I find datasheets and manufacturer documentation for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.