Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF540STRL
International Rectifier IRF540STRL
| Part Number: | International Rectifier IRF540STRL |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF540STRL |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet N-ch 100V 28A D2PAK |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF540STRL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet N-ch 100V 28A D2PAK
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Continuous Drain Current (ID) | 28 A |
| Current Rating | 28 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Rise Time | 44 ns |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
Documentation for International Rectifier International Rectifier IRF540STRL
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.