Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF3711ZCSTRLP
International Rectifier IRF3711ZCSTRLP
| Part Number: | International Rectifier IRF3711ZCSTRLP |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF3711ZCSTRLP |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet N-ch 20V 92A D2PAK |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF3711ZCSTRLP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet N-ch 20V 92A D2PAK
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263-3 |
| Mount | Surface Mount |
| Continuous Drain Current (ID) | 92 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20 V |
| Input Capacitance | 2.15 nF |
| Max Power Dissipation | 79 W |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Rds On Max | 6 mΩ |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the case/package and mount type of the product?
What is the maximum power dissipation of the product?
Is the product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.