Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF3704ZSTRLPBF
International Rectifier IRF3704ZSTRLPBF
| Part Number: | International Rectifier IRF3704ZSTRLPBF |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF3704ZSTRLPBF |
| Qty Available: | |
| Description: | MOSFET, 20V, 67A, 7.9 mOhm, 8.7 nC Qg, D2-Pak |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF3704ZSTRLPBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MOSFET, 20V, 67A, 7.9 mOhm, 8.7 nC Qg, D2-Pak
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263-3 |
| Mount | Surface Mount |
| Continuous Drain Current (ID) | 67 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20 V |
| Input Capacitance | 1.22 nF |
| Max Power Dissipation | 57 W |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Rds On Max | 7.9 mΩ |
Documentation for International Rectifier International Rectifier IRF3704ZSTRLPBF
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the package type and mounting style of this product?
Are there any compliance statements associated with this product?
Can I find datasheets and manufacturer documentation for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.