Electronic Component
International Rectifier IRF343
| Part Number: | International Rectifier IRF343 |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Trans Mosfet N-ch 350V 8.3A |
PCX has International Rectifier Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Trans Mosfet N-ch 350V 8.3A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 8.3 A |
| Drain to Source Resistance | 800 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 350 V |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the physical package of the product?
Is the product compliant with RoHS?
Are there any environmental compliance statements available for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.