Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF2903ZSTRRP
International Rectifier IRF2903ZSTRRP
| Part Number: | International Rectifier IRF2903ZSTRRP |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF2903ZSTRRP |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet N-ch 30V 75A D2PAK |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-IRF2903ZSTRRP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet N-ch 30V 75A D2PAK
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263-3 |
| Mount | Surface Mount |
| Continuous Drain Current (ID) | 75 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Input Capacitance | 6.32 nF |
| Max Power Dissipation | 231 W |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Rds On Max | 2.4 mΩ |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the physical package and mount type of the product?
What is the maximum continuous drain current and drain to source voltage of the product?
What is the maximum power dissipation and input capacitance of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.