Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > International-Rectifier-IRDC2085S-DF
International Rectifier IRDC2085S-DF
| Part Number: | International Rectifier IRDC2085S-DF |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > International-Rectifier-IRDC2085S-DF |
| Qty Available: | |
| Description: | DC Bus Converter using IRF6603 secondary DirectFETs |
PCX has International Rectifier Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > International-Rectifier-IRDC2085S-DF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DC Bus Converter using IRF6603 secondary DirectFETs
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Evaluation Kit | Yes |
| Output Current | 20 A |
| Output Power | 200 W |
| Output Voltage | 10 V |
| Switching Frequency | 500 kHz |
Documentation for International Rectifier International Rectifier IRDC2085S-DF
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the output current of the product?
Is the product RoHS compliant?
Does the product come with an evaluation kit?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.