Electronic Component
International Rectifier IR3628MPBF
| Part Number: | International Rectifier IR3628MPBF |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Ctlr Pwm Buck Sync 12-MLPD |
PCX has International Rectifier Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Ctlr Pwm Buck Sync 12-MLPD
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 12 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 9.94 V |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the physical mount of the product?
How many pins does the product have?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.