Integrated Circuits (ICs) > International-Rectifier-IR2170S
International Rectifier IR2170S
| Part Number: | International Rectifier IR2170S |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > International-Rectifier-IR2170S |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Current Sense 600V 1MA 8-SOIC |
PCX has International Rectifier Integrated Circuits (ICs) > International-Rectifier-IR2170S Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Current Sense 600V 1MA 8-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Current | 1 mA |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 625 mW |
Documentation for International Rectifier International Rectifier IR2170S
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Is the product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.