Electronic Component
International Rectifier IPS6021STRLPBF
| Part Number: | International Rectifier IPS6021STRLPBF |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Power Switch Hi Side 4.3A 5-Pin(4+Tab) D2PAK T/R |
PCX has International Rectifier Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Switch Hi Side 4.3A 5-Pin(4+Tab) D2PAK T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | D2PAK |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Clamping Voltage | 39 V |
| Current | 4.3 A |
| Current Rating | 4.3 A |
| Drain to Source Resistance | 24 mΩ |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 32 A |
| Max Power Dissipation | 3.1 W |
| Max Supply Current | 2.2 mA |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Current | 2.2 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Current | 4.3 A |
| Output Current per Channel | 4.3 A |
| Power Dissipation | 3.1 W |
| Power Rating | 3.1 W |
| Resistance | 24 mΩ |
| Type | Switch |
| Voltage | 5.5 V |
| Height | 4.826 mm |
| Length | 10.668 mm |
| Width | 11.3284 mm |
Documentation for International Rectifier International Rectifier IPS6021STRLPBF
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many pins does the product have?
What is the clamping voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.