Electronic Component
International Rectifier IPS6011RTRLPBF
| Part Number: | International Rectifier IPS6011RTRLPBF |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Power Switch Hi Side 1-OUT 5.6A 0.012Ohm Automotive 5-Pin(4+Tab) DPAK T/R |
PCX has International Rectifier Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Switch Hi Side 1-OUT 5.6A 0.012Ohm Automotive 5-Pin(4+Tab) DPAK T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DPAK |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Clamping Voltage | 39 V |
| Current | 5.6 A |
| Current Rating | 5.6 A |
| Drain to Source Resistance | 11 mΩ |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 60 A |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Max Supply Current | 2.2 mA |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Current | 2.2 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Current | 5.6 A |
| Output Current per Channel | 5.6 A |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Power Rating | 2.5 W |
| Resistance | 11 mΩ |
| Type | Switch |
| Voltage | 5.5 V |
| Height | 2.3876 mm |
| Length | 6.7056 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for International Rectifier International Rectifier IPS6011RTRLPBF
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the clamping voltage of the power switch?
What is the maximum operating temperature of the power switch?
What are the physical dimensions of the power switch?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.