Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > International-Rectifier-IP2002
International Rectifier IP2002
| Part Number: | International Rectifier IP2002 |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > International-Rectifier-IP2002 |
| Qty Available: | |
| Description: | Synchronous Buck Multiphase Optimized BGA Power Block. |
PCX has International Rectifier Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > International-Rectifier-IP2002 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Synchronous Buck Multiphase Optimized BGA Power Block.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Mount | Surface Mount |
| Current Rating | 30 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 30 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Length | 15.5 mm |
| Thickness | 2.6 mm |
| Width | 11 mm |
Documentation for International Rectifier International Rectifier IP2002
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of power block?
What is the current rating of the power block?
What is the output voltage of the power block?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.