Discrete Semiconductors > Diodes > International-Rectifier-HFA50PA60C
International Rectifier HFA50PA60C
| Part Number: | International Rectifier HFA50PA60C |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Diodes > International-Rectifier-HFA50PA60C |
| Qty Available: | |
| Description: | French Electronic Distributor since 1988 |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Diodes > International-Rectifier-HFA50PA60C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
French Electronic Distributor since 1988
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-247 |
| Current Rating | 25 A |
| Forward Voltage | 1.7 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the current rating of the product?
What is the voltage rating (DC) of the product?
What is the forward voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.