Electronic Component
International Rectifier GBPC3502A
| Part Number: | International Rectifier GBPC3502A |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Diode Rectifier Bridge Single 200V 35A 4-Pin Case GBPC-A |
PCX has International Rectifier Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Diode Rectifier Bridge Single 200V 35A 4-Pin Case GBPC-A
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Current Rating | 35 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 200 V |
| Output Current | 35 A |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
Documentation for International Rectifier International Rectifier GBPC3502A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the maximum repetitive reverse voltage (Vrrm) of the diode rectifier bridge?
What is the current rating of the diode rectifier bridge?
Is the diode rectifier bridge RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
