Electronic Component
International Rectifier GBPC2504A
| Part Number: | International Rectifier GBPC2504A |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Rect Bridge 1-PH 400V 25A Gbpc-a |
PCX has International Rectifier Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Rect Bridge 1-PH 400V 25A Gbpc-a
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Current Rating | 25 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 400 V |
| Output Current | 25 A |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating (DC) | 400 V |
Documentation for International Rectifier International Rectifier GBPC2504A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the current rating of the product?
What is the maximum repetitive reverse voltage (Vrrm) of the product?
Is the product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
