Electronic Component
International Rectifier GBPC2502A
| Part Number: | International Rectifier GBPC2502A |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Rect Bridge 1-PH 200V 25A Gbpc-a |
PCX has International Rectifier Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Rect Bridge 1-PH 200V 25A Gbpc-a
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 4 |
| Breakdown Voltage | 200 V |
| Current Rating | 25 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Output Current | 25 A |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
Documentation for International Rectifier International Rectifier GBPC2502A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the product?
How many pins does the product have?
Is the product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

