Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-GB35XF120K
International Rectifier GB35XF120K
| Part Number: | International Rectifier GB35XF120K |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-GB35XF120K |
| Qty Available: | |
| Description: | International Rectifier power module |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-GB35XF120K Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
International Rectifier power module
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Current Rating | 35 A |
| Rise Time | 35 ns |
| Voltage Rating (DC) | 1.2 kV |
Documentation for International Rectifier International Rectifier GB35XF120K
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the current rating of the product?
What is the rise time of the product?
What is the voltage rating (DC) of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.