Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-GB15RF120K
International Rectifier GB15RF120K
| Part Number: | International Rectifier GB15RF120K |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-GB15RF120K |
| Qty Available: | |
| Description: | International Rectifier power module |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-GB15RF120K Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
International Rectifier power module
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Current Rating | 15 A |
| Rise Time | 50 ns |
| Voltage Rating (DC) | 1.2 kV |
Documentation for International Rectifier International Rectifier GB15RF120K
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What are the technical specifications of the International Rectifier GB15RF120K?
Is the International Rectifier GB15RF120K compliant with any environmental standards?
Are there any documents available for the International Rectifier GB15RF120K?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.