Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-64-8037PBF
International Rectifier 64-8037PBF
| Part Number: | International Rectifier 64-8037PBF |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-64-8037PBF |
| Qty Available: | |
| Description: | Mosfet N-ch 100V 1.6A SOT223 |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Transistors > International-Rectifier-64-8037PBF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Mosfet N-ch 100V 1.6A SOT223
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Mount | Surface Mount |
| Current Rating | 1 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the voltage rating of the product?
Is the product lead-free?
What is the current rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.