Electronic Component
International Rectifier 60CNQ045
| Part Number: | International Rectifier 60CNQ045 |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | International Rectifier power module |
PCX has International Rectifier Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
International Rectifier power module
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 2.6 nF |
| Current Rating | 60 A |
| Output Current | 60 A |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Standard |
| Voltage Rating (DC) | 45 V |
Documentation for International Rectifier International Rectifier 60CNQ045
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the capacitance of the International Rectifier 60CNQ045?
What is the current rating of the International Rectifier 60CNQ045?
What is the voltage rating (DC) of the International Rectifier 60CNQ045?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.