Electronic Component
International Rectifier 40HAR60
| Part Number: | International Rectifier 40HAR60 |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Diode Avalanche 600V 40A DO-5 |
PCX has International Rectifier Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Diode Avalanche 600V 40A DO-5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Current Rating | 40 A |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
Documentation for International Rectifier International Rectifier 40HAR60
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the diode?
What is the voltage rating of the diode?
What is the current rating of the diode?
What is the packaging type of the diode?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.