Electronic Component
International Rectifier 40HA80
| Part Number: | International Rectifier 40HA80 |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has International Rectifier Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Current Rating | 40 A |
| Output Current | 40 A |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | Standard |
| Voltage Rating (DC) | 800 V |
Documentation for International Rectifier International Rectifier 40HA80
FAQ’s
What is the brand of this product?
What is the part number of this product?
What is the current rating of this product?
Is this product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.