Electronic Component
International Rectifier 40HA60
| Part Number: | International Rectifier 40HA60 |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | 600V 40A Std. Recovery Diode in A DO-203AB (DO-5)PACKAGE |
PCX has International Rectifier Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
600V 40A Std. Recovery Diode in A DO-203AB (DO-5)PACKAGE
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Current Rating | 40 A |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
Documentation for International Rectifier International Rectifier 40HA60
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the current rating of the diode?
What is the voltage rating of the diode?
Are there any compliance statements for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.