Electronic Component
International Rectifier 401CNQ045
| Part Number: | International Rectifier 401CNQ045 |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 200A, 45V V(RRM), Silicon, TO-244AB |
PCX has International Rectifier Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 200A, 45V V(RRM), Silicon, TO-244AB
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Current Rating | 400 A |
| Element Configuration | Common Cathode |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 25 kA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 45 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating (DC) | 45 V |
Documentation for International Rectifier International Rectifier 401CNQ045
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the packaging type for this product?
Is this product lead-free and RoHS compliant?
Where can I find datasheets and manufacturer documentation for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.