Electronic Component
International Rectifier 36MB10A
| Part Number: | International Rectifier 36MB10A |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has International Rectifier Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Current Rating | 35 A |
| Forward Voltage | 1.2 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
FAQ’s
What is the product name?
What is the current rating of the product?
What is the forward voltage of the product?
What is the maximum repetitive reverse voltage (Vrrm) of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.