Discrete Semiconductors > Diodes > International-Rectifier-30HFU-400
International Rectifier 30HFU-400
| Part Number: | International Rectifier 30HFU-400 |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Diodes > International-Rectifier-30HFU-400 |
| Qty Available: | |
| Description: | Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 30A, 400V V(RRM), Silicon, DO-203AB, |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Diodes > International-Rectifier-30HFU-400 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 30A, 400V V(RRM), Silicon, DO-203AB,
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Current Rating | 30 A |
| Forward Voltage | 1.45 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating (DC) | 400 V |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the current rating of the diode?
What is the forward voltage of the diode?
What is the voltage rating (DC) of the diode?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.