Electronic Component
International Rectifier 26MT60
| Part Number: | International Rectifier 26MT60 |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | OEMs, CMs ONLY (NO BROKERS) |
PCX has International Rectifier Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
OEMs, CMs ONLY (NO BROKERS)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Current Rating | 25 A |
| Forward Voltage | 1.26 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the current rating of this product?
What is the forward voltage of this product?
Is this product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.