Discrete Semiconductors > Diodes > International-Rectifier-26MB20A
International Rectifier 26MB20A
| Part Number: | International Rectifier 26MB20A |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Diodes > International-Rectifier-26MB20A |
| Qty Available: | |
| Description: | Diode Bridge Rectifier 26MB20A INTERNATIONAL RECTIFIER RoHS Single Phase 200V 25A QC Terminal D-34 |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Diodes > International-Rectifier-26MB20A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Diode Bridge Rectifier 26MB20A INTERNATIONAL RECTIFIER RoHS Single Phase 200V 25A QC Terminal D-34
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Current | 25 A |
| Current Rating | 25 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 200 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage | 200 V |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
Documentation for International Rectifier International Rectifier 26MB20A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the voltage rating of the diode bridge rectifier?
What is the current rating of the diode bridge rectifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
