Discrete Semiconductors > Diodes > International-Rectifier-25F10
International Rectifier 25F10
| Part Number: | International Rectifier 25F10 |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Diodes > International-Rectifier-25F10 |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Diodes > International-Rectifier-25F10 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Current Rating | 25 A |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the current rating of the product?
Is the product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.