Discrete Semiconductors > Diodes > International-Rectifier-20ETF06S
International Rectifier 20ETF06S
| Part Number: | International Rectifier 20ETF06S |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Diodes > International-Rectifier-20ETF06S |
| Qty Available: | |
| Description: | French Electronic Distributor since 1988 |
PCX has International Rectifier Discrete Semiconductors > Diodes > International-Rectifier-20ETF06S Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
French Electronic Distributor since 1988
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Current | 20 A |
| Current Rating | 20 A |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage | 600 V |
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
Is the product lead-free?
What is the voltage rating (DC) of the product?
What is the current rating of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.