           Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > International-Rectifier-15CTQ035
International Rectifier 15CTQ035
Part Number: International Rectifier 15CTQ035
Manufacturer: International Rectifier
Part Type: Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > International-Rectifier-15CTQ035
Qty Available:
Description: Diode Schottky 35V 7.5A TO220AB
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number International Rectifier 15CTQ035 Available.
Diode Schottky 35V 7.5A TO220AB
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 400 pF
Current Rating 15 A
Packaging Bulk
Voltage Rating (DC) 35 V