           Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > International-Rectifier-15CLQ100SCS
International Rectifier 15CLQ100SCS
Part Number: International Rectifier 15CLQ100SCS
Manufacturer: International Rectifier
Part Type: Discrete Semiconductors > Diodes > Rectifier Diodes > International-Rectifier-15CLQ100SCS
Qty Available:
Description: Diode Schottky 100V 15A 3-Pin SMD-1
Diode Schottky 100V 15A 3-Pin SMD-1
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SMD/SMT
Mount Surface Mount
Number of Pins 3
Element Configuration Common Cathode
Forward Current 15 A
Forward Voltage 900 mV
Max Operating Temperature 150 °C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) 100 V
Min Operating Temperature -65 °C
Peak Non-Repetitive Surge Current 250 A