Electronic Component
International Rectifier 151CMQ045
| Part Number: | International Rectifier 151CMQ045 |
| Manufacturer: | International Rectifier |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 150A, 45V V(RRM), Silicon, TO-249AA |
PCX has International Rectifier Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 2 Element, 150A, 45V V(RRM), Silicon, TO-249AA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 2.6 nF |
| Current Rating | 150 A |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating (DC) | 45 V |
Documentation for International Rectifier International Rectifier 151CMQ045
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the International Rectifier 151CMQ045?
Are there any compliance statements for the International Rectifier 151CMQ045?
Are there any alternate names for International Rectifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.